W ramach działań profilaktycznych i realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie w bursie odbyło się cykliczne spotkanie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki”, które otworzył dyrektor bursy Waldemar Leszczyński.  Podczas prelekcji panie omówiły symptomy choroby nowotworowej piersi, wskazały na co należy zwrócić uwagę, co Nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie. Wychowanki dowiedziały się również, gdzie należy zgłaszać się po pomoc w razie wykrycia guzka czy zmian skórnych.

W profilaktyce chorób nowotworowych, w tym raka piersi, ważne są nie tylko badania wykonywane przez specjalistyczne aparatury (USG, mammografia) ale przede wszystkim przez dłonie. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same. Regularnie, co miesiąc badać powinny się już dziewczyny, które ukończyły 20 rok życia.

Wolontariuszki amazonki opowiadały o swojej chorobie, jej początku, procesie leczenia. Były to bardzo osobiste wypowiedzi, dotyczące sfery emocjonalnej z jaką muszą sobie poradzić osoby dowiadujące się o swojej chorobie. Przekonywały również, że wykrycie guzków w trakcie samobadania nie oznacza końca życia. Panie podjęły walkę z nowotworem i są żywym przykładem na to, iż wcześnie wykryta zmiana daje gwarancję wyleczenia.

Na koniec spotkania wychowanki mogły poćwiczyć na fantomach piersi, w jaki sposób można znaleźć guzek.

Mamy nadzieję, że spotkanie to uświadomiło młodym kobietom, że tak naprawdę Ich zdrowie leży w Ich rękach. Każdy człowiek powinien wziąć za siebie odpowiedzialność w kwestii zdrowia, profilaktyki i prawidłowego dbania o swoje zdrowie.

 

Na następne spotkanie zaplanowane w ramach działań profilaktycznych zaproszono lekarza ginekologa.